AKTUALNOŚCI

 

...więcej AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA SZKOŁY !!! zobacz nasze ARCHIWUM !!!

 

 

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - zaloguj się do życia.

 

FILIP GONCIAREK - uczeń klasy 4 TE, gospodarz klasy, zaangażowany w swoim wolnym czasie w działalność Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ZOBACZ LINK, odnosi na tym polu wiele sukcesów. Jako harcerz służy swoją postawą jako wzór do naśladowania. W szkole jest wzorowym uczniem. Ma jedną z najwyższych średnich. Otrzymuje stypendium od firmy Energa – Operator SA oraz z funduszu stypendialnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jako gospodarz klasy wyróżnia się dużym zaangażowaniem w sprawy klasowe. Jest bardzo lubiany zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Jego postawa budzi szacunek i powszechne uznanie. Wszystkie działania, których się podejmuje, realizuje z dużym zaangażowaniem. Podejmuje się tylko tych zadań, o których wie, że zrealizuje je rzetelnie. Harcerstwo wykształciło w nim postawę człowieka zdecydowanego, który wie, czego chce od życia.

 

 

W kwietniu 2017 roku Filip wraz z drużyną 1 KDH „Zielona” nakręcili film dotyczący Żołnierzy Wyklętych w ramach ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze Wyklęci, Bohaterowie Niezłomni”. Film zajął I miejsce w kategorii prac multimedialnych wśród szkół ponadgimnazjalnych. Według Filipa patriotyzm Polaka XXI wieku musi opierać się na pamięci historycznej w szczególności, abyśmy pamiętali o tych, którzy za naszą niepodległość ponieśli najwyższą cenę. LINK DO FILMU

 

W związku z tak dużym sukcesem filmu, został nakręcony wywiad przez telewizję TVP3 Szczecin z Filipem oraz innymi harcerzami ZHR, będącymi również uczniami naszej Szkoły (Maciej Sławiński kl. 2 TIA). LINK DO WYWIADU

 

Zapraszamy do zapoznania się bliżej z ideą ZHR, a osobami do kontaktu są: Filip Gonciarek kl. 4 TE, Maciej Sławiński kl. 2 TIA, Wiktor Liśkiewicz kl. 2 TE oraz Artur Atałap kl. 3 A.

 

autor tekstu: wychowawca klasy 4 TE

 

5 stycznia 2018 roku w Szczecinie odbył się Etap Wojewódzki OLIMPIADY WIEDZY TECHNICZNEJ.

 

Udział w niej wzięli uczniowie naszej szkoły DAWID FAC oraz JAKUB HAŁAS obaj z klasy 4a. Uzyskaliśmy informację, że wstępnie zostali zakwalifikowani do Etapu 3 (Centralnego). Dawid w kategorii elektryczno-elektronicznej, a Jakub w kategorii mechaniczno-budowlanej.

 

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym laureatom i czekamy na ostateczne potwierdzenie.

 

autor tekstu i opiekun: Jolanta Gręźlikowska

 

Świąteczny wyjazd do teatru do Schwedt

 

W dniu 5 grudnia 2017 uczniowie Zespołu Szkół nr 9 brali udział w wyjeździe do Schwedt (Niemcy). Po raz pierwszy mieliśmy okazję obejrzenia bajki – Zwerg Nase w języku niemieckim. W programie przewidziano także czas na podziwianie kiermaszu bożonarodzeniowego, który jest tradycją bożonarodzeniową naszego zachodniego sąsiada.

 

 

Na kiermaszu można było kupić ozdoby choinkowe, prezenty, słodycze, przyprawy wszystko co jest ładne i kojarzy sie ze świętami oraz posłuchać kolęd. Mieszkańcy składając sobie życzenia świąteczne posługują się następującymi zwrotami: "Frohe Weihnachten" lub "Fröhliche Weihnachten", czyli Wesołych Świąt.

 

autor tekstu i opiekun: Katarzyna Hinc

 

Ogólnopolska Olimpiada Przedsiębiorczości

 

W dniu 7 grudnia 2017 roku odbył się etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości. Olimpiada Przedsiębiorczości jest wspólną inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Dzięki odpowiednio dobranym metodom uczestnicy Olimpiady na bieżąco weryfikują swoją wiedzę, rozwijają nowe umiejętności, w tym praktycznego zastosowania wiedzy oraz wzmacniają postawy i zachowania przedsiębiorcze, a także rozwijają kompetencje społeczne, w tym uczciwej rywalizacji. Wyniki Olimpiady zostaną podane 15 stycznia 2018 roku.

 

Katarzyna Hinc - autor tekstu, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości

 

VI Olimpiada Przedsiębiorczości i Zarządzania

 

W dniu 12 grudnia 2017 roku odbył się etap szkolny Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania pod hasłem "Przedsiębiorca we współczesnej gospodarce". Uczniowie naszej Szkoły od 4 lat uczestniczą w Olimpiadzie dzięki, której mają szanse zweryfikować swoją wiedzę z dziedziny ekonomii. Wyniki zostaną podane przez Politechnikę Częstochowską 15 stycznia 2018 roku.

 

Katarzyna Hinc - autor tekstu, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości

 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA STATYSTYCZNA

 

Dnia 1 grudnia odbył się etap szkolny Olimpiady, w której uczestniczyli uczniowie klas I TOR, II TOR, III TOR, II TIB. Celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Zawody szkolne miały formę testu on-line, który uczestnicy musieli rozwiązać w ciągu 45 minut.

Komitet Okręgowy Olimpiady w Szczecinie potwierdził, że następujący uczniowie z klasy II TIB Maciej Jagodziński i Damian Wasilak zakwalifikowali się do zawodów okręgowych, które odbędą się 9.01.2018 roku.

 

Zawody okręgowe odbędą się 9.01.2018 r. o godz. 10:00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Statystyka nie taka straszna

 

W dniach 28-29 listopada uczniowie klas I TOR, II TOR, III TOR, III TIB, II TIA, II TIB uczestniczyli w spotkaniu z p. Elżbietą Zborowską, przedstawicielką Urzędu Statystycznego w Koszalinie. Spotkanie to miało na celu przybliżenie pojęcia statystyki publicznej.

Dzięki danym dostarczanym przez służby statystyki publicznej rząd państwa lub samorząd województwa może podejmować określone decyzje dotyczące polityki społecznej, gospodarki, zmian prawnych itd.

 

Katarzyna Hinc – nauczyciel podstaw przedsiębiorczości

 

Międzynarodowy Tydzień Przedsiębiorczości

 

W dniach 15-17.11.2017 roku uczniowie klas II TOR, II TIB, III TOR uczestniczyli w szeregu spotkań i wydarzeń promujących przedsiębiorczość takich jak: Śniadanie Biznesowe, Gra Biznesowa, które zostały przygotowane przez Centrum Biznesu w Koszalinie.

 

Wszyscy uczestnicy zaangażowali się w Grę Biznesową, w której trzeba było zainwestować wirtualne pieniądze.

 

Wyróżnienie w Grze Biznesowej otrzymali następujący uczniowie:

Klasa II TOR
1. Julia Różańska
2. Kacper Bartecki
3. Michał Szczepanik

Klasa II TIB
1. Anna Pawlukiewicz
2. Michał Olesiak
3. Marcin Kij

 

Dziękuję wszystkim za aktywny udział w spotkaniach i niesamowitą energię.

 

zobacz galerię zdjęć - fot. organizatorzy

 

Katarzyna Hinc - autor tekstu; nauczyciel przedsiębiorczości

 

27 listopada 2017 roku odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych, który organizowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Pragniemy poinformować, że uczniowie Jan Jazłowiecki z klasy 3 TIB, Martyna Mrzygłód z klasy 3 TOR i Adam Powarzyński z klasy 3 A zakwalifikowali się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" edycja 2017/2018.

Drużyna przygotowuje się do kolejnego etapu pod opieką nauczycieli uczących podstaw przedsiębiorczości: Katarzyny Hinc i Ewy Kolanowskiej.

 

autor tekstu i opiekun konkursu: Ewa Kolanowska, fot.: Krzysztof Sokołów

 

Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta 13-19 listopada 2017 roku

 

W dniach 13-19 listopada 2017 roku Zespół Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta włączył się w realizację międzynarodowego projektu promującego świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości było stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspierałoby przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. To największe na świecie wydarzenie mające na celu promocję przedsiębiorczości wśród dzieci i młodzieży.

 

Szkoła w tych dniach wzięła udział w programie „Otwarta firma”. To program, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Realizowany jest w ramach Global Entrepreneurship Week – Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

 

Uczestnictwo w programie „Otwarta firma – Biznes przy tablicy”, umożliwiło naszym uczniom:
• poznanie podstawowych zasad podejmowania działalności gospodarczej od osób, które same taką działalność prowadzą,
• poznanie specyfiki lokalnego rynku pracy i lepsze przygotowanie do wejścia na ten trudny teren,
• łatwiejsze podjęcie decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej,
• bezpośredni kontakt z praktykami biznesu,
• przygotowanie do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym.

 

Wszystkie przedsięwzięcia realizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Uczniowie mogli uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami przedsiębiorstw i uczyć się od prawdziwych praktyków biznesu.

zobacz pełną informację o wszystkich zrealizowanych przedsięwzięciach - plik PDF

 

dyplom dla Szkoły w związku z udziałem w programie "Otwarta Firma" - plik PDF

 

Wizyta zawodoznawcza w Agencji Reklamowej REPRO

 

W dniu 17 listopada 2017 roku odbyła się wizyta zawodoznawcza uczniów kształcących się w zawodzie technik organizacji reklamy w Agencji Reklamowej REPRO w Koszalinie. Właściciel agencji oprowadzał uczniów po zakładzie.

 

Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak funkcjonują drukarki wielkoformatowe, plotery termiczne, lasery, gilotyny i wiele innych urządzeń wykorzystywanych do tworzenia różnych form reklamy. Pan Zbigniew Błażejewicz (współwłaściciel) przygotował dla uczniów warsztaty nt. "System identyfikacji wizualnej firmy", zadania do wykonania, włączając i angażując uczniów w codzienną pracę agencji.

 

zobacz zdjęcia z wizyty - fot. Barbara Drzewiecka

 

Dnia 16.11.2017 roku odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”, który organizowany jest przez Państwową Inspekcję Pracy.

 

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, w tym przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie, którzy realizują na zajęciach z BHP program „Kultura bezpieczeństwa”. Młodzież odpowiadała na pytania z zakresu bhp i prawa pracy. Uczniowie, którzy wygrali etap szkolny zakwalifikowali się do etapu rejonowego konkursu. Są to: Kacper Bogdan z 2 te, Cezary Rynkun z 3 tib, Adam Powarzyński z 3 a, Dominik Kaźmierczak z 2 tia, Mateusz Boruch z 1 te oraz Konrad Korczak z 1 z.

 

Organizatorem konkursu i opiekunem uczniów jest Magdalena Bruzda.

 

zobacz galerię zdjęć z Konkursu - fot. Krzysztof Sokołów

 

Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Szkole odbyło się wiele ciekawych prelekcji i spotkań z żywą historią.

 

Od wtorku 07.11.2017 r. do czwartku 09.11.2017 r. uczniowie klas: 2 tib, 1 te, 2 tor, 3 tib, 4a, 1 tor,3 tor, 4 tor pod opieką nauczycieli udali się do Biblioteki Publicznej w Koszalinie. Uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. O rodowodzie polskiego munduru opowiadał porucznik Cezary Gronowski – żołnierz z 8 Pułku Przeciwlotniczego w Koszalinie z Jednostki Wojskowej 1223 w Koszalinie. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda współczesny polski mundur, kto zaprojektował mundury dla SS, a także z czego zrobiona jest bermyca, czyli wojskowe nakrycie głowy w kształcie wysokiej czapki. To tylko kilka ciekawostek, o których dowiedziała się młodzież z Koszalińskiego Elektronika. Uzupełnieniem spotkania zorganizowanego w związku z obchodami Święta Niepodległości była również lekcja biblioteczna przygotowana przez Dział Informacyjno-Bibliograficzny nt. niepodległości i szeroko rozumianego patriotyzmu, również lokalnego. Młodzież zwiedziła także wystawę „Symbole naszej historii” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Koszalińską Bibliotekę Publiczną.

 

We środę 08.11.2017 r. gościliśmy w naszej Szkole przedstawiciela IPN p. Marcina Ozgę, który przybliżył klasom 1 a, 2 a, 1 tib i 1 te historię dochodzenia Polski do wolności. Wspomniał o najważniejszych postaciach historycznych tego okresu oraz o wielu walkach, które były prowadzone w celu odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

 

W piątek 10.11.2017 r. uczniowie klasy 4 tia wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy "Drogi do Niepodległości 1.0 – Józef Piłsudski na Syberii 3D". Ekspozycja "Józef Piłsudski na Syberii 3D" otwiera cykl wydarzeń pod nazwą "Drogi do Niepodległości" które są związane z przyszłoroczną 100-tną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszą częścią tego cyklu była wystawa, na której zaprezentowano grafiki przedstawiające młodego Józefa Piłsudskiego w trakcie jego zesłania na dalekie krańce Imperium Romanowów, wykonane przez grafika - karykaturzystę Zdzisława Czermańskiego.
Nasi uczniowie spojrzeli na grafiki z innej perspektywy. Za sprawą okularów anaglifowych mogli zobaczyć, jak grafiki nabierają głębi i budzą się do życia. Po wernisażu, o godzinie 12.40 w Domku Kata, odbył się wykład dr. Piotra Chrzczonowicza po tytułem „Legenda Józefa Piłsudskiego w poezji polskiej”, w którym wzięły udział klasy 4 tia, 1 tia oraz 2 a. Tu o nas piszą: koszalininfo.pl/drogi-niepodleglosci-jozef-pilsudski-syberii-3d

 

 

Także w piątek 10.11.2017 r. klasy: 1 z, 1 te, 4 te, 2 a, 2 tib, 1 tia miały okazję zwiedzić wystawę, która mieści się w schronach pod budynkiem hotelu Gromada w Koszalinie. Znajdują się tam eksponaty, które członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Odkrywcy otrzymali od kolekcjonerów. Są to pamiątki z różnych okresów historycznych, fotografie i dokumenty, także i te związane z historią naszego miasta i regionu.

 

Już od samego rana w piątek sala nr 6 w naszej szkole zamieniła się w prawdziwe muzeum. A to za sprawą pana Zbigniewa Izraelskiego z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii PERUN w Koszalinie. Uczniowie z klas: 4 a, 1 tia, 4 tia, 1 z, 2 a, 2 tib, 1 te, 3 tib, 2 tic, 1 tib, 4 tib mogli wysłuchać naprawdę ciekawych i niejednokrotnie niewiarygodnych historii, o których z wielkim zaangażowaniem opowiadał pan Zbyszek. Mogli przyglądać się wielu ciekawym eksponatom, pamiątkom i unikatowym dokumentom, które przybliżały historię walk o niepodległość.

 

W ramach szkolnych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości nie mogło zabraknąć też konkursów. Młodzież naszej szkoły wzięła udział w konkursie literackim i na najładniejszą e-kartkę o tematyce patriotycznej pod nazwą „Patriotyzm łączy pokolenia”. Dzięki ogromnej pomocy pani Anny Nowak ze szkolnej biblioteki powstały piękne dekoracje oraz biało-czerwone kokardki, które w tym dniu nosili wszyscy pracownicy i uczniowie naszej Szkoły.

 

Osobami odpowiedzialnymi za organizację szkolnych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości były: Magdalena Bruzda i Anetta Wilk.

 

zobacz galerię zdjęć z opisanych wydarzeń

 

Autorem zdjęć ze schronu jest Pani Joanna Kowalczyk z polskiego, a z biblioteki Pani Sylwia Olesiak z Biblioteki Publicznej w Koszalinie.

 

Spotkanie uczniów "Koszalińskiego Elektronika" z firmą Doris Spa z Kołobrzegu

 

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w "Elektroniku" dnia 17 listopada 2017 roku w spotkaniu z firmą Doris Spa nt. "Reklama i narzędzia marketingowe w firmie turystycznej", uczestniczyli uczniowie klasy 1 TOR, którzy mieli okazję zapoznać się z mechanizmem i narzędziami promotion-mix oraz formułą AIDA w reklamie.

 

 

opracowanie informacji i zdjęcia: Barbara Drzewiecka

 

Warsztaty - "Oryginalny gadżet reklamowy"

 

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w "Elektroniku" dnia 14 listopada 2017 roku uczniowie klasy 4 TOR uczestniczyli w prowadzonych przez panią Barbarę Drzewiecką warsztatach z reklamy nt. "Oryginalny gadżet reklamowy".

 

 

Uczniowie zapoznali się z rodzajami gadżetów reklamowych i mogli zaprojektować własny gadżet reklamowy, wykazując się pomysłowością i kreatywnością.

 

opracowanie informacji i zdjęcia: Barbara Drzewiecka

 

24 listopada 2017 roku w sali CK105 odbyła się uroczystość przekazania nowego Sztandaru Szkoły przez Radę Rodziców Zespołu Szkół nr 9 w Koszalinie.

 

 

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców działającej przy naszej Szkole za ufundowanie nowego Sztandaru, miłym Gościom za przybycie, a CK105 za gościnę.

 

zobacz zdjęcia z Uroczystości - fot. Krzysztof Sokołów

 

Spotkanie ze specjalistą z zakresu prawa pracy Panią Ewą Bielecką

 

13 listopada 2017 roku uczniowie z klasy 4 A i 2 TIA uczestniczyli w zajęciach z zakresu "Prawa pracy i obowiązki pracownika". W celu umocnienia wiedzy omawiane były następujące zagadnienia: podstawowe formy zatrudnienia, płaca minimalna, dodatkowe wynagrodzenie, normy czasu pracy, prawo do urlopu i dni wolnych od pracy za wynagrodzeniem, formy i konsekwencje rozwiązania umowy o pracę.

Pani Bielecka na spotkaniu z młodzieżą przekazywała informacje oraz nowinki z zakresu prawa pracy, przeprowadzała pogadanki. Na koniec uczniowie zadawali pytania do naszego gościa. Mimo kilkugodzinnego spotkania temat nie został wyczerpany i na pewno za jakiś czas powrócimy do niego. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą bardzo dobrze przygotowani do przyszłej pracy.

 

opracowanie informacji i zdjęcia: doradca zawodowy

 

Zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez pracownika firmy TOTAL WIND z Koszalina

 

17 listopada 2017 roku w ramach tygodnia przedsiębiorczości odbyły się zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez pracowników firmy TOTAL WIND PL z Koszalina. Uczniowie z klasy 2 TE i 3 A kształcący się kierunku technik elektryk i technik elektronik poszerzyli swoją wiedzę o budowę poszczególnych elementów turbiny wiatrowej oraz jakie narzędzia używane są podczas montażu i serwisu turbin.

Elementy turbin wiatrowych są instalowane zgodnie z przepisami i normami bezpieczeństwa i higieny pracy, a technicy są wyposażeni w najlepszy sprzęt ochrony osobistej. Zapoznali się również z oczekiwaniami pracodawcy względem przyszłych pracowników.

 

opracowanie informacji: doradca zawodowy

 

zobacz zdjęcia ze spotkania - fot. Krzysztof Sokołów

 

Wycieczka zawodoznawcza do zakładu pracy F.M. BUMAR w Koszalinie

 

14 listopada 2017 roku uczniowie klasy 2 A z Technikum Elektronicznego udali się na wycieczkę do Fabryki Maszyn BUMAR S.A. KOSZALIN.

Celem wycieczki było zapoznanie się z rolą i obowiązkami przyszłego pracownika oraz jakie są oczekiwania pracodawców. Uczniowie obserwowali pracę na halach produkcyjnych gdzie mogli obserwować zastosowanie nowoczesnych technologii oraz porozmawiać o możliwości odbycia praktyk zawodowych i stażu w zakładzie.

 

opracowanie informacji i zdjęcia: doradca zawodowy

 

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Konsumenta w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 13-19 listopada 2017 roku

 

W dniu 16 listopada 2017 roku zorganizowano spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów Panem Arkadiuszem Janz, w którym wzięły udział klasy: 1 TOR, 1 A, 3 A, 2 TIB.

 

W gospodarce rynkowej konsument jest "królem", który rządzi rynkiem. To on wpływa na rodzaj oraz ilość towarów i usług dostępnych na rynku. Producenci i sprzedawcy zabiegają o konsumenta, podejmując różne działania, nie zawsze są one uczciwe i legalne, co powoduje, że konsument potrzebuje ochrony prawnej.

 

opiekun i autor informacji: Katarzyna Hinc

 

zobacz zdjęcia ze spotkania - fot. Krzysztof Sokołów

 

15 listopada 2017 odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego "DEUTSCHFREUND".

 

Konkurs był zorganizowany w ramach programu edukacyjnego - Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować kompetencje językowe. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska.

Test konkursowy zawierał 28 zadań z odpowiedziami A, B, C, D, z których każda może być prawdziwa lub fałszywa. W teście wielokrotnego wyboru na starcie uczeń otrzymuje 112 punktów, za poprawną odpowiedź: 1 punkt, za brak odpowiedzi: 0 punktów, a za błędną: -1 punkt.

 

Czekamy z niecierpliwością na wyniki, które zostaną przesłane przez Komisję Konkursową.

 

opiekun konkursu i autor informacji: Katarzyna Hinc

 

zobacz zdjęcia z konkursu - fot. Krzysztof Sokołów

 

10 listopada 2017 roku klasa 1 TE uczestniczyła w obchodach Dnia Niepodległości.

 

Uczniowie zwiedzali m.in. schron znajdujący się w Koszalinie, przy ulicy Kaszubskiej. Każde pomieszczenie poświęcone jest innej epoce. Znajdują się tam eksponaty, które członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Odkrywcy otrzymali od kolekcjonerów, jak np. bagnet z I wojny światowej, czy też historyczne dokumenty i fotografie. Świetna lekcja o historii naszego miasta!

autor informacji i zdjęć: Joanna Tuszyńska-Buchta

 

zobacz zdjęcia ze zwiedzania schronu

 

IV edycja konkursu informatycznego "Najlepszy informatyk w Elektroniku"

 

wyniki I etapu - PLIK PDF                                    wyniki końcowe - PLIK PDF

 

Uczniowie "Koszalińskiego Elektronika" w Koszalińskim Oddziale ENERGA S.A.

 

8 listopada 2017 roku na sali konferencyjnej Koszalińskiego Oddziału Energa S.A. odbył się istny szturm elektryków z naszego oddziału. Tym razem przy 3 długich stołach zasiadło ponad 60 elektryków, których zgromadziło tu pragnienie poszerzenia swoich wiedzy. Oprócz kolegów z Energi, jeden ze stołów został zajęty przez 20 uczniów klasy 4 TE ze szkolnego koła SEP działającego w "Koszalińskim Elektroniku".

 

Tematem przewodnim konferencji była ochrona odgromowa i przepięciowa prezentowana przez przedstawicieli firmy RST, znanej między innymi dzięki systemowi uziomów "Galmar". Wykładowcy z firmy RST - dr inż. Mirosław Zielenkiewicz, dr inż. Tomasz Maksimowicz oraz mgr inż. Marek Seksciński - zapoznali wszystkich zebranych z tematem szkolenia w dwóch seriach wykładowych.

 

W pierwszym bloku tematycznym zostaliśmy zapoznani z wymaganiami stawianymi dla uziemień stosowanych w systemach energetycznych i budownictwie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 2010 roku oraz aktualnymi normami. Mogliśmy zobaczyć z bliska najnowocześniejsze systemy uziomów pomiedziowanych. Szczególnie interesujące były pokazy wytrzymałościowe i technologiczne z zakresu eksploatacji tych urządzeń. Własnoręcznie można było sprawdzić wytrzymałość miedzianej powłoki przy użyciu młotka i symulującego trudny grunt imadła.

 

Obecni na sali uczniowie z "Koszalińskiego Elektronika" wykonali pomiary rezystancji systemów ocynkowanych i pomiedziowanych. Nie trzeba mówić, który system wypadł lepiej. Po wykładzie odbył się pokaz bardzo skutecznego, choć jeszcze nie powszechnego w naszym regionie, sposobu egzotermicznego zgrzewania bednarek, który w żadnym stopniu nie obniża trwałości ani nie zwiększa rezystancji uziemienia.

 

 

Po spektakularnym pokazie wróciliśmy na drugi blok wykładów, który dotyczył ochrony odgromowej i przepięciowej obiektów w oparciu o najnowsze normy PN-EN 62305 oraz PN-HD 60364. Wykładowcy w bardzo praktyczny sposób przedstawili metodę analizy ryzyka oraz dobór i koordynację ograniczników przepięć na bazie produktów marki Leutron i RST.

 

Spotkanie w bardzo praktyczny sposób pozwoliło wszystkim poznać ofertę firmy RST. Dzięki takim szkoleniom każdy elektryk, za równo ten początkujący jak i ten doświadczony, ma szansę na bieżąco zaznajomić się najnowszymi technologiami, tendencjami rynku oraz w zgodzie z bieżącymi przepisami wykonywać swoją pracę.

 

tekst: Filip Gonciarek

 

W dniu 9 listopada 2017 roku odbyła się wycieczka zorganizowana przez Oddział Koszaliński Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

 

Wycieczka była do elektrowni atomowej w Lubmin koło Greifswald. Z naszej szkoły udział wzięli: Pan Paweł Pietkiewicz - nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych oraz uczeń klasy 4 technik elektryk Hubert Ozga. W programie wycieczki było m.in. Muzeum Energetyki Atomowej, prelekcja prowadzona przez pracownika elektrowni, Nord Stream I, zwiedzanie unikatowego drewnianego mostu, ruin zabytkowego klasztoru, miasto Greifswald.

 

tekst: Paweł Pietkiewicz

 

zobacz galerię zdjęć z wycieczki - fot. Paweł Pietkiewicz i Jerzy Wierzchnicki

 

"Pieniądze czekają!" - Ogólnokrajowe Stypendia SEP dla naszych uczniów

 

Zarząd Główny SEP po raz kolejny przyznał stypendia na rok szkolny 2017/2018. Z całego kraju w kilku kategoriach zostało złożonych ponad 80 wniosków. W kategorii uczniowie, przyznano tylko 4 stypendia.

 

Wśród tych laureatów jest aż dwóch uczniów z naszej Szkoły. Są to uczniowie klasy czwartej technikum elektrycznego: Hubert Ozga i Filip Gonciarek. Wręczenie odbyło się na Politechnice Białostockiej w ramach XIX Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka. Uczniowie odebrali stypendia z rąk prezesa SEP, Piotra Szymczaka.

 

 

A jak to zrobić?

Zapraszamy do przeczytania opowieści starszych kolegów:

"Drogi trzecioklasisto, posłuchaj legendy starego i odchodzącego już w zakurzone tabla kolegi... zdradzimy Ci sekret, bo nam już nie zagrozisz, a sam korzyść odnieść wżdy możesz… Jeżeli ogólnokrajowe SEP stypendium chcesz zdobyć, zacznij już dziś. Warszawscy komisarze ocenią Cię między innymi z tego czy:
• Średnia 4,50 czy może wyższa,
• Czy podnosisz swe kwalifikacyje i czy w kole uczniowskim ponad innych harujesz,
• Może w jakiejś olimpiadzie sukcesy wżdy też zdobyć okazyję miałeś,
• Czy wsparwszy rzemieślniczych nauczycieli swych lekcyję, jedną bądź drugą, towarzyszom klasowym przeprowadziłeś,
• Tudzież języki postronne verstehen or not,
• Zdobywszy niegdyś jakieś sukcesyje zawodowe, choćby na praktykach miesięcznych, pamiętasz wciąż,
• A może niegdyś dzień otwarty wespółorganizowałeś pokoleniom nowym?
Zbieraj wszelkie zaświadczenia, opinie, dyplomy, certyfikaty i rekomendacyje rychle wówczas stypendium zdobyć zdobędziesz…
Szkołę osławisz, a siebie wzbogacisz!"

 

W załączeniu kryteria oceny dorobku uczniów napisane dla odmiany po polsku… Te są tegoroczne, ale idea co roku z pewnością jest podobna.

W przyszłym roku zainteresować się tymi stypendiami należy we wrześniu, to najprawdopodobniej wtedy na SEPowską listę mailingową dotrą wszystkie informacje konkursowe. Nie jest to trudne, jak przyznają sami tegoroczni laureaci: "Nie wiedzieliśmy o tym konkursie wcześniej. Mimo wszystko zebraliśmy wszystkie nasze rutynowe zeszłoroczne dokonania, nawet te najbardziej prozaiczne, typu praktyki szkolne lub współorganizacja dnia otwartego i wysłaliśmy je w formie zeskanowanych zaświadczeń na podanego maila. Nie musieliśmy włożyć w ten sukces żadnej dodatkowej energii i czasu oprócz tego co zrobiliśmy i tak w zeszłej klasie. Nie jest to trudne. Pieniądze czekają!"

 

tekst: Filip Gonciarek

 

zobacz galerię zdjęć z wręczenia Stypendiów SEP

 

Przydatne linki o profilu elektrycznym

 

zobacz także programy dla elektryka

 

oraz kalkulator obliczający rezystancję, przekrój i konfigurujący układy uziemiające

 

Pierwsze spotkanie szkolnego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich (Koło nr 5 Oddziału Koszalińskiego SEP)

 

W ostatnich miesiącach poprzedniego roku szkolnego w "Koszalińskim Elektroniku" powstało koło uczniowskie Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Kołu przewodniczy nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych i członek SEP-u Prezes Paweł Pietkiewicz. Składa się ono z 30 uczniów obecnej 3 i 4 klasy profilu technik elektryk.

Jak podkreśla przewodniczący koła Kolega Paweł Pietkiewicz: „główną ideą jaka przyświecała założenia naszego koła jest większa szansa rozwoju dla uczniów”. Zdanie to genialnie koreluje ze zdaniem jakie wyrażają sami uczniowie mówiąc, że ich głównym oczekiwaniem wobec powstałego koła jest wyjątkowa możliwość do poszerzania swoich horyzontów wiedzowych dzięki pracy z bardziej doświadczonymi elektrykami.

Pierwsze spotkanie koła odbyło się 4 października. Pośród uczniów i nauczycieli obecny był również Pan Prezes Zenon Lenkiewicz. Pan Prezes przybliżył wszystkim zebranym idee stowarzyszenia. Nowi członkowie usłyszeli o działalności stowarzyszenia - różnorodnych wycieczkach, projektach, spotkaniach, akcjach charytatywnych - a także o wielu korzyściach, które płyną z przynależności do jego struktur, jakimi jest między innymi możliwość współpracy, wymiany doświadczeń, a nawet o wiele prostszego znalezienia pracy. Jak podkreślił Pan Prezes: „choć niezbędna to wcale nie najważniejsza i nie decydująca o naszej karierze jest wiedza zdobyta w szkole, gdyż oprócz niej o sukcesie zadecyduje również nasza komunikatywność, nasze bycie „człowiekiem” i nasze bycie zwyczajnie dobrym i uczciwym kolegą w społeczności elektryków, która potrafi się odwdzięczyć i pomóc”.

Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami mają już swoje pierwsze pomysły na projekty możliwe do zrealizowania w kole. Wraz z pomocą koszalińskiego oddziału SEP zaczęli oni już pierwsze prace nad transformatorami Tesli. Dwa urządzenia wykonają dwie grupy klasowe. Jeden z transformatorów ma nawet pełnić rolę prawdziwego instrumentu muzycznego i za sprawą sekwencji zmodulowanych wyładowań, które jednocześnie stanowią „głośnik" urządzenie ma potrafić odtworzyć dowolną ścieżkę dźwiękową zadaną z podłączonego do układu komputera. Na ten moment uczniowie realizują pierwszy krok swojego projektu jakim jest sporządzanie projektu i całej dokumentacji technicznej, a także zdobyciu odpowiedniej wiedzy technicznej i elektrycznej, bez której nie sposób jest zacząć pracę.

Oprócz wsparcia finansowego jakie SEP wyświadczy kołu, bezcenna jest również pomoc merytoryczna, którą uczniowie uzyskają od wielu bardziej doświadczonych starszych kolegów, członków naszego stowarzyszenia. Z pewnością nie będzie to ostatni projekt koła SEP w koszalińskim elektroniku. Uczniowie są pełni pasji i zmobilizowani do podejmowania kolejnych wyzwań.

 

tekst: Filip Gonciarek

 

zobacz galerię zdjęć z zajęć - fot. Filip Gonciarek i Paweł Pietkiewicz

 

UWAGA!!! INFORMACJA NA TEMAT ZMIAN W STYPENDIACH SZKOLNYCH

 

Ubezpieczenie zbiorowe NNW – KOMUNIKAT

 

Istnieje możliwość ubezpieczenia NNW jako zbiorowego ubezpieczenia uczniów naszej Szkoły w ramach "PZU EDUKACJA". Suma: 12 000 zł przy składce: 40 zł – szczegółowe informacje u Wychowawców.

 

ogólne warunki ubezpieczenia NNW – plik PDF

 

szkolne ubezpieczenie NNW PZU – plik PDF

 

Wyjście integracyjne klasy 2 TIC

 

 

Wypowiada się uczeń klasy 2 TIC Filip Kulesza zobacz film z "Kroniki TVP3"

 

4 września 2017 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018.

galeria zdjęć z Uroczystości – fot. Krzysztof Sokołów